मुख्य समाचारसमाचार

आज उपत्यकामा सार्वजनिक बिदा :नेपाली सेनाले टुँडिखेलमा घोडेजात्रा पर्व मनाइँदै

आज उपत्यकामा सार्वजनिक बिदा :नेपाली सेनाले टुँडिखेलमा घोडेजात्रा पर्व मनाइँदै

[mashshare]

काठमाण्डौ – आज घोडेजात्रा पर्व विविध कार्यक्रमको साथ मनाइँदैछ । प्रत्येक वर्ष चैत्र कृष्ण औँसीका दिन काठमाण्डौ उपत्यकामा घोडेजात्रा मनाउने गरिन्छ ।
टुँडिखेलको पूर्व–दक्षिण दिशामा बास गर्ने गुरुमापा भन्ने राक्षसले शहरका बालबालिकालाई दुःख दिने गरेपछि घोडाको टापले कुल्चिने परम्पराका रुपमा घोडेजात्रा मनाउने गरिएको परम्परा धार्मिक विश्वास छ । नेपाली सेनाले आज टुँडिखेलमा मोटरसाइकल खेल, शारीरिक व्यायाम, घोडे युद्धकलालगायतको भब्य प्रदर्शन गर्छन ।

आजको दिन ललितपुर जिल्लामा एउटा घोडा दौडाएर घोडेजात्रा मनाउने परम्परा रहेको छ । टुँडिखेलमा घोडेजात्रा हेर्न राष्ट्र प्रमुखसहित उच्च पदस्थ व्यक्तित्वहरु, कुटनीतिक नियोगका प्रतिनिधिलाई आमन्त्रण गर्ने गरिन्छ ।

यस वर्ष पनि सेनाले थोरैलाई आमन्त्रित गरेर साङ्केतिकरूपमा मात्र जात्राका कार्यक्रमलाई निरन्तरता दिन लागेको नेपाली सेनाले जनाएको छ । टुँडिखेलमा सेनाले घोडेजात्राको बढाईं गरेपछि उपत्यकाका किसानले आफ्नो खेतबारीमा सिमी, बोडी, भटमास, काँक्रो र फर्र्सी जस्ता तरकारीबालीको बीउ रोप्ने चलन छ ।आज काठमाण्डौ उपत्यकामा सरकारले सार्वजनिक बिदा दिएको छ ।

News

We mainly focus on quality code and elegant design with incredible support. Our WordPress themes and plugins empower you to create an elegant, professional and easy to maintain website in no time at all.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close