मुख्य समाचारराजनितीसमाचार

काेराेना महामारीको समाधान लकडाउन हुनै सक्दैन: कर्णजित बुढाथोकी नेतृत्वको नेकपा (माअाेवादी केन्द्र)

काेराेना महामारीको समाधान लकडाउन हुनै सक्दैन: कर्णजित बुढाथोकी नेतृत्वको नेकपा (माअाेवादी केन्द्र)

[mashshare]

वैशाख १८  काठमाडौं/ कर्णजित बुढाथोकी नेतृत्वको नेकपा (माअाेवादी केन्द्र) द्वारा मे दिवसकाे अवसरमा एक प्रेस विज्ञप्ति जारी गर्दै विश्वव्यापी महामारीको रुप लिएको काेराेना संक्रमण नियन्त्रणकाे विकल्प लकडाउन र निषेधाज्ञा हुन नसक्ने बताएकाे छ ।

अध्यक्ष कर्णजित बुढाथोकी “सुशील” द्वारा हस्ताक्षरित विज्ञप्तिमा १३२ अाैें मजदुर दिवसको अवसरमा समस्त मुक्तिकामी न्यायप्रेमी, कर्मठ, संघर्षशिल श्रमजीवी मजदुरहरुलाई नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (माअाेवादी केन्द्र) शुभकामना व्यक्त गर्दै काेभिड-१९ काे महामारीको यस घडीमा दैनिक काम गरेर अाफु र अाफ्नाे परिवारकाे पालनपोषण गर्ने मजदुरहरुलाई काेभिड-१९ काे बहनामा पूँजीवादी शासकवर्गहरुले लुट्ने नयाँ प्रपञ्च सिर्जना गरिरहेकाे र यसप्रति समस्त मजदुर वर्ग सचेत मात्र नभई विद्रोह गर्नुपर्नेमा जाेड दिएको छ ।

विज्ञप्ति अनुसार याे कहालीलाग्दो नाटकीय, अमानवीय संकट सिर्जना गर्ने स्राेत नै अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा साम्राज्यवाद, विस्तारवाद र राष्ट्रिय सन्दर्भमा दलाल पूँजीपति वर्ग भएको स्पष्ट पार्दै अन्तर्राष्ट्रिय श्रमसंगठन अाई. एल. अाे. काे प्रतिवेदन अनुसार विश्वभर १ अरब मजदुरहरुकाे राेजगारी खाेसिएकाे र नेपालको हकमा २० लाख मानिसहरु अत्यन्त पीडित हुन पुगेकाे यस घडीमा अबका दिनमा मजदुर वर्गको गासबास कपास, राेजगार र सुरक्षाको प्रश्न अत्यन्तै जटिल बन्दै गईरहेकाे छ |यसप्रति शासक वर्ग पटक्कै चिन्तित छैनन्, उल्टै काेभिड-१९ बहानामा कसरी शाेषण र उत्पीडन गर्ने षड्यन्त्रमा लिप्त रहेकाे उल्लेख गर्दै पटकपटकको लकडाउन समाधान हुँदै सक्दैन भनिएकाे छ ।

विज्ञप्तिमा वैकल्पिक व्यवस्था गरेर स्वास्थ्य मापदण्ड अपनाउन सकिन्छ । विश्वभर अधिकांश देशमा लकडाउन छैन तर राेग नियन्त्रणका वैकल्पिक उपाय अपनाएर अत्यन्त चलाएमान बनाएका छन् र राेग पनि नियन्त्रण गर्न सफल भएका छन् तर भारत र नेपालमा भने नागरिकहरुलाई नजरबन्द राखेर काेभिड-१९ लाई नियन्त्रण गर्न सकिन्छ भन्ने काल्पनिक, अवस्तुवादी, क्षणिक साेच बनाउनुले यसको दीर्घकालीन समाधान नदेखिएकाे भन्दै काेभिड-१९ एकैपटक सकिने पनि हाेईन । यस्ता महामारी मानव जगत रहेसम्म अवश्य रहन्छ ।

अबको समग्र हल वैज्ञानिक समाजवाद सिवाय अरु हुनै नसक्ने र वर्तमान केपी अाेली सरकार र संसदमा रहेका ठूला भनिने दलहरु मानवीय समवेदना, नागरिक प्रति जवाफदेहिता र दीर्घकालीन समस्याको समाधान भन्दा कसरी काेभिड-१९ काे बहानामा गणितीय तवरद्वारा सत्तामा पुग्ने र टिक्ने भन्ने जनविरोधी कार्यमा तल्लीन हुनु विडम्बना मात्र नभई गैरजिम्मेवारी पन भएको प्रष्ट्याएकाे छ । अध्यक्ष कर्णजितद्वारा हस्ताक्षरित विज्ञप्तिमा पार्टीको धारणा स्पष्ट पार्दै दलहरूबाट अागामी संकट हल गर्न किमार्थ क्षमता राख्दैन । यसको लागि राजनैनिक जन-परामर्श सम्मेलन अायाेजना गरेर वैकल्पिक क्रान्तिकारी शक्तिको नेतृत्वमा जनपक्षीय, सर्वदलीय र सर्वपक्षीय राष्ट्रिय सरकार निर्माण नै अहिलेको उत्तम विकल्प रहेकाे र यसतर्फ अग्रसर हुन सम्पूर्ण दलहरु र मजदुर वर्गमा हार्दिक अपिल समेत गरेेकाे छ ।

News

We mainly focus on quality code and elegant design with incredible support. Our WordPress themes and plugins empower you to create an elegant, professional and easy to maintain website in no time at all.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close