खेलकुद

रोनाल्डो कि मेस्सी, यो सिजन को अघि ?

[mashshare]

कुनै डर्बीलाई बिर्सिदिनुस्, क्लासिको बिर्सिदिनुस् या त्यस्तो कुनै प्रतिस्पर्धात्मक खेल बिर्सिदिनुस् । किनकी, आधुनिक फुटबलमा सबैभन्दा धेरै प्रतिस्पर्धात्मक तुलना कसैबीच भएको छ भने त्यो क्रिष्टियानो रोनाल्डो र लियोनल मेस्सीबीच नै हो ।

रोनाल्डो रियल मड्रिड छाडेर युभेन्टस लागेपछि यो सिजन त्यस्तो प्रतिस्पर्धात्मक तुलना केही कम भएको छ । तर, सकिएको छैन । पछिल्लो १० वर्ष उनीहरुकै बीच घुमिरहेको बालोन डि’ओरले त्यसलाई झनै बढाएको छ ।

यसमा सबैभन्दा हेरिने कुरा हरेक खेलमा उनीहरुको व्यक्तिगत योगदान, टिमलाई कुनै उपाधि दिलाउँदा उनीहरुको भूमिका र अन्य तथ्यलाई हेरिने गरेको पाइन्छ । २०१७÷१८ को सिजन रोनाल्डो र मेस्सी दुवैले केही मेडल र उपाधि थपे । विश्वकपका लागि देशको प्रतिनिधित्व गरे ।

रोनाल्डो इटाली लागेपछि दुवैको मैदानमा हुने भेट अब मुस्किल बन्दै गएको छ । समर्थकहरु च्याम्पियन्स लिग या अन्य अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिस्पर्धामा रोनाल्डो र मेस्सीको भेट हुने आशमा छन् ।

गएको सिजन उनीहरुले एकअर्काविरुद्ध तीन पटक खेले । पहिलो सुपरकोपामा थियो, जहाँ पहिलो लेगमा दुवै खेलाडीले गोल गरे । समग्रमा ५–१ ले खेल जितेर रोनाल्डोले त्यो उपाधि जिते ।

दोस्रो भेट ला लिगाको सिजन सुरुवातमा नै सान्टियागो बर्नाबेउमा भयो । जहाँ मेस्सीको गोलसहित बार्सिलोना ३–० ले विजयी भयो । क्याम्प नाउमा ला लिगकै दोस्रो भेटमा रोनाल्डोको गोलसहित २–२ को बराबरी भएको थियो । समग्रमा ला लिगामा मेस्सी बलियो देखिए र बार्सिलोनाले उपाधि उचाल्यो ।

तर, च्याम्पियन्स लिगमा रोमासँग हारेर निराश बनेको बार्सिलोनाले युरोपमा ठूलो प्रभाव देखाउन सकेन । त्यसमा पाँच पटक च्याम्पियन्स लिग उपाधि जित्दै रोनाल्डो निकै बलिया देखिए । मड्रिडबाटै उनले चौथो र लगातार तेस्रो च्याम्पियन्स लिग उपाधि जितेका थिए ।

२०१७/१८ को सिजनलाई हेर्दा रोनाल्डोले हरेकजस्तो खेलमा गोल गरे । उनको ४४ खेलमा ४४ गोल रह्यो । जसमा ला लिगाको २७ खेलमा उनले २६ गोल गरे ५ गोलका लागि अवसर बनाए । उनले क्लब विश्वकपमा दुई गोल गरे र उपाधि जिते ।

गएको सिजन रोनाल्डोको उत्कृष्ट खेलको मापक च्याम्पियन्स लिग नै बन्यो । च्याम्पियन्स लिगको १३ खेलमा उनले १५ गोल गरे । समूह चरणका ६ वटै खेलमा गोल गरेर उनले सबै खेलमा गोल गर्ने कीर्तिमान नै बनाए । नक आउटमा युभेन्टसविरुद्ध हानेको बाइसाइकल किक गोल त कसले पो बिर्सेको होला र ! उनी समग्रमा सातौं र लगातार छैठौं पटक च्याम्पियन्स लिगका सर्वाधिक गोलकर्ता बने ।

ला लिगामा २६ गोल भएकाले उनले युरोपियन गोल्डेन सुज त पाएनन् । त्यसमा उनीभन्दा अघि मेस्सी नै रहे । ला लिगामा ३४ गोल गरेका मेस्सीले लिभरपुलका मोहम्मद सलाहलाई पछि पार्दै युरोपियन गोल्डेन सुज जिते । जहाँ उनले पाँच पटक युरोपियन गोल्डेन सुज जित्ने कीर्तिमान पनि बनाए । ला लिगामा गोलमा मात्रै होइन असिस्टमा पनि मेस्सी राम्रा देखिए । जसमा उनले १२ असिस्ट गरेका थिए । कोपा डेल रेमा पनि मेस्सीले ६ खेलमा ४ गोल र ४ असिस्ट गरे ।

च्याम्पियन्स लिगमा बार्सिलोना सोचेभन्दा पहिला नै बाहिरिए पनि मेस्सीको प्रदर्शन खराब थिएन । उनले १० खेलमा ६ गोल गरेर २ असिस्ट गरेका थिए । उनले सुपरकोपाको दुई खेलमा पनि एक गोल गरेका थिए ।

अनुशासनको विषय हेर्दा गएको सिजन रोनाल्डो अघि देखिए । समग्रमा मेस्सीले ७ पहेँलो कार्ड पाएका थिए भने रोनाल्डो तीन पहेँलो कार्ड पाएका थिए ।

अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिस्पर्धामा रोनाल्डो र मेस्सी दुवैले आफ्नो देशलाई विश्वकपसम्म लगे । इक्वेडरविरुद्धको जित्नैपर्ने खेलमा मेस्सीले त ह्याट्रिक नै गरेका थिए । विश्वकपमा मेस्सीसहितको अर्जेन्टिना र रोनाल्डोको पोर्चुगल धेरै अघि नपुगे पनि उनीहरुको खेल चाखलाग्दो नै थियो ।

अहिलेसम्म क्लब र देशका लागि खेलको सबै खेललाई हेर्दा रोनाल्डोले ९ सय ३० खेलमा ६ सय ६७ गोल गरेका छन् भने २ सय १३ गोलमा अवसरमा बनाएका छन् । मेस्सीले खेलेका ७ सय ७८ खेलमा ६ सय ३१ गोल गरेका छन् भने २ सय ५८ गोलमा अवसर बनाएका छन् ।

जारी सिजनलाई हेर्दा रोनाल्डोले १५ खेलमा ९ गोल गरेका छन् भने ६ गोलका लागि अवसर बनाएका छन् । जसमा उनले सिरी एको १२ खेलमा ८ गोल र ६ असिस्ट गरेका छन् भने च्याम्पियन्स लिगमा १ गोल गरेका छन् ।

जारी सिजन मेस्सीले १३ खेलमा १४ गोल गरेका छन् भने ६ गोलका लागि अवसर बनाएका छन् । जसमा उनले ला लिगाका १० खेलमा ९ गोल र ५ असिस्ट, च्याम्पियन्स लिगका दुई खेलमा ५ गोल र सुपरकोपाको एक खेलमा १ असिस्ट गरेका छन् ।

यो सिजन रोनाल्डोले एउटा खेलमा रेड कार्ड पाएका छन् भने मेस्सीले एउटा खेलमा पहेँलो कार्ड पाएका छन् ।

गएको १० वर्षभन्दा बढी समय रोनाल्डो र मेस्सीमा घुमेको विश्व फुटबल यो सिजन पनि पर भने छैन । यसपटक बालोन डिओरमा कुनै नयाँ नाम आयो भने पनि उनीहरुको प्रदर्शन कमजोर आँक्न सकिँदैन ।

Tags

News

We mainly focus on quality code and elegant design with incredible support. Our WordPress themes and plugins empower you to create an elegant, professional and easy to maintain website in no time at all.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close